New! WŁOCHY - LAGUNA WENECKA i RZEKA PAD - czartery

New! WŁOCHY - LAGUNA WENECKA i RZEKA PAD - czartery

Włochy - Laguna Wenecka. Wynajem jachtu, czarter - rejs (bez uprawnień)

Włochy - Laguna Wenecka. Wynajem jachtu, czarter - rejs (bez uprawnień)

 

SAMODZIELNE CZARTERY I REJSY ZE SKIPPEREM JACHTEM MOTOROWYM VISTULA CRUISER 30 S W WENECJI I OKOLICZACH – LAGUNA WENECKA, KANAŁ BRENTA, LAGUNA MARANO, RZEKA PAD

 

Zimowy urlop na pokładzie hausbota? Czemu nie!

Szczególnie jeżeli jacht jest do tego przystosowany, a aura łagodniejsza niż w Polsce. Zachęcony sukcesami projektów jesienno-zimowo-wiosennych w Wenecji i Francji podjąłem decyzję o przygotowaniu kolejnej posezonowej destynacji. Tym razem Wenecji poszerzonej o malowniczą rzekę Pad, Lagunę Marano i Kanał Brenta.

Moja najnowsza propozycja to czartery i rejsy ze skipperem jachtem motorowym Vistula Cruiser 30 S, który posiada zabudowany kokpit, czyli tak zwany hard-top. Dlatego sternik może go wygodnie prowadzić nie wystawiając się na działanie wiatru i temperatury. Tym bardziej, że sterówka posiada dodatkowe ogrzewanie. Załoga również nie musi się martwić, że zmarznie, gdyż wnętrze jednostki jest ogrzewane przez system Webasto do ponad 20 stopni Celsjusza, co wielokrotnie sprawdziliśmy podczas naszych wypraw i to w znacznie surowszym klimacie (na zewnątrz było nawet minus kilkanaście stopni).

Średnie temperatury na tym obszarze wahają się w okresie jesienno-zimowo-wiosennym w okolicach 10 st. Celsjusza. Niewątpliwą korzyścią wynikającą z pływania o tej porze roku jest możliwość zwiedzania Wenecji i miasteczek położonych na wyspach Laguny w normalnych warunkach, a nie w letnim nieznośnym upale i w towarzystwie tłumów turystów, którzy nie tylko korkują przejścia w wąskich uliczkach, ale także okupują restauracje i kawiarnie, nie mówiąc o zabytkach i muzeach oraz miejscach cumowniczych w przystaniach.

Poza sezonem turystycznym możemy też sporo zaoszczędzić na kosztach wyjazdu, od czarteru poczynając, przez postoje w marinach (wiele z nich jest zimą bezpłatnych), gastronomię i wreszcie na tańszych połączeniach lotniczych kończąc. Z lotnisk w Warszawie i Krakowie nawet po sezonie odbywają się regularne loty do Wenecji. Dojazd samochodem też nie stanowi problemu i zajmuje z Polski ok. 10 godzin, prawie cały czas autostradami. Zimowy rejs hausbotem można również połączyć z wypadem na narty np. w Dolomity lub zwiedzaniem Włoch.

Przy samodzielnych czarterach na pokładzie znajdują się materiały nawigacyjne – mapa i locja z opisem szlaku i dokładne, sprawdzone przeze mnie wskazówki praktyczne, turystyczne, krajoznawcze i kulinarne. Podczas rejsów ze mną, to ja załatwiam wszelkie tematy logistyczne (kontakty ze śluzami, marinami), zaopatrzeniowe (woda, gaz) oraz organizuję zwiedzanie i kulinaria. Każdy odcinek ma swoją specyfikę, którą opisuję poniżej, ale każdy jest na swój sposób ciekawy i wart przepłynięcia.

 

Pływanie po Lagunie Weneckiej to prawdziwa uczta dla wodniaków.

Startujemy z mariny Portegrandi położonej kilka kilometrów od weneckiego lotniska Marco Polo (łatwy dojazd samochodem lub możliwość transferu z lotniska).

Przepiękna, rozległa, ale też stosunkowo płytka Laguna Wenecka oddzielona jest od morza pasem wąskich wysp. Żeglując po niej trzymamy się dobrze wyznaczonych torów wodnych i w ten sposób docieramy do kolejnych miejscowości na trasie naszego rejsu. Dlatego nawigacja i manewrowanie nie są wcale trudniejsze niż na wodach śródlądowych.

Po drodze odwiedzamy rybacką wyspę Pallestrinę, następnie kurort na Lido, znaną od stuleci z produkcji unikatowego szkła wyspę Murano (jak widać na zdjęciu w galerii espresso przy nabrzeżu obowiązkowe) oraz Burano, z charakterystyczną krzywą wieżą kościoła, kolorowymi domami i Muzeum Koronek. Na San Francesco del Deserto zwiedzimy należący do franciszkanów klasztor. No i jeszcze Torcello, czyli pra-Wenecja, od której zaczęło się zasiedlanie tutejszych wysp, przewodnikowe „must visit” ze względu na archeologiczne pozostałości.

W miejscowości  Chioggia, nazywanej Małą Wenecją, pływając po wąskich kanałach, co chwila pokonujemy niskie kamienne mosty. Mamy też możliwość podziwiania licznych zabytków, między innymi katedry, pałaców i przepięknych kamienic. W związku z tym, że Chioggia jest sporym portem rybackim nie możemy pominąć w naszej podróży wizyty na targu rybnym. Zwiedzanie miasta daje nam przedsmak tego co zobaczymy dalej, w Wenecji.

Wreszcie docieramy do sedna naszej podróży, czyli Wenecji. Miasta magicznego, znanego chyba każdemu. W posezonowym spokoju mamy czas nie tylko na zwiedzanie muzeów, zabytków i niezliczonych atrakcji miasta, ale też na relaks, obiad i lampkę wina w zacisznej trattorii, mocne espresso i powłóczenie się po labiryncie wąskich, krętych uliczek. Wrażenia niezapomniane i niezmącone zamieszaniem powodowanym przez tysiące turystów.

 

Nowe trasy dla koneserów...

Znakomitym rozszerzeniem nawigacji po Lagunie Weneckiej jest Kanał Brenta, który rozpoczyna się w okolicach Mestre (lądowej części Wenecji) i przez system kilku śluz doprowadza nas do samego centrum zabytkowej Padwy. Zwiedzanie w zasięgu kilku kroków.

Na północny-wschód od Laguny Weneckiej rozciąga się kolejna laguna, zwana Marano. Znacznie bardziej naturalna, z pięknymi mierzejami, półwyspami i wysepkami, przypomina nieco Żuławy Wiślane. Warto odwiedzić położone na lagunie zabytkowe miasteczka, takie jak Marano czy Grado oraz wpłynąć w górę uchodzących do zalewu malowniczych rzek – Aussa, Natissa i Tiel, z równie ciekawymi osadami na brzegach.

Podróż w górę rzeki Pad (po włosku Po) to prawdziwa wyprawa w głąb Włoch, z możliwością dotarcia do Lombardii, miasta Cremona oraz prawie do jej stolicy, czyli Mediolanu. Rzeka przepięknie meandruje, niemal tak naturalnie jak nasza Wisła. Blisko połowę trasy można pokonać poprowadzonym równolegle Kanałem Bianco, który łączy się z Padem w okolicach Mantui. To jedno najstarszych włoskich miast, z korzeniami z czasów rzymskich. Jest co zwiedzać! Delta Padu urzeka swoją naturalnością. Rzeka uchodzi do Adriatyku kilkoma ramionami. Nad jednym z nich ulokowała się zachwycająca Ferrara. Nawigacja deltą to niesamowite doznania krajobrazowe i krajoznawcze – wokół wiele interesujących zabytków.

Kompletny, dokładny i ciekawy opis części trasy znajdziecie na portalu naszych Przyjaciół – Zofii i Stefana Zubczewskich >>Wejdź 

HARMONOGRAM SAMODZIELNYCH CZARTERÓW I REJSÓW ZE SKIPPEREM:

WARUNKI 2020/2021:

Jacht motorowy VISTULA CRUISER 30 S z silnikiem stacjonarnym diesla Vetus 52 KM i sterem strumieniowym

  • Koszt samodzielnego czarteru jachtu oraz koszt rejsu ze skipperem (do 4-6 osób) do indywidualnego uzgodnienia. Skipper zajmuje kabinę rufową.
  • Terminarz i długość odcinków ze skipperem i samodzielnych czarterów do uzgodnienia
  • Kaucja zwrotna przy samodzielnych czarterach wynosi 1500,zł
  • Jachty posiadają ubezpieczenie CASCO i OC prowadzącego. NNW można wykupić we własnym zakresie
  • Obowiązuje samodzielne sprzątanie po rejsie lub możliwość zlecenia sprzątania końcowego (po uzgodnieniu) w cenie 400,zł
  • Na pokładzie znajdują się materiały nawigacyjne – mapa z opisem szlaku i wskazówki praktyczne, turystyczne, krajoznawcze
  • Podczas rejsów ze skipperem załatwia on wszelkie tematy logistyczne (kontakty ze śluzami, marinami), zaopatrzeniowe (woda, gaz) oraz organizuje zwiedzanie
  • Paliwo rozliczane na podstawie zużycia – koszt na tydzień to ok. 700,zł
  • Dodatkowe koszty ponoszone przez czarterującego: opłaty postojowe w niektórych marinach ok. 25-40 EUR/noc (po drodze znajduje się wiele miejsc darmowych), ewentualnie parking lub transfery
  • Baza w Portegrandi, z której odbywają się samodzielne czartery zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Marco Polo – łatwy dojazd

Nasze Jachty : | Vistula Cruiser 30 S | Vistula Cruiser 30 | Haber 33 Reporter Weekend 820 DeLux |