Niezwykłość Wisły polega na tym, że pomimo dynamicznego rozwoju cywilizacyjnego, pozostała nadal dzika, dziewicza i w pewnym sensie niedostępna. To jakby naturalna oaza w samym środku pustyni z betonu, szkła i aluminium, którą podobnie jak inne uprzemysłowione kraje staje się też Polska. Większość europejskich rzek zostało uregulowanych, skaskadowanych, a ich brzegi zwykle zostały „uchwycone” w ciasny betonowy gorset. Już tylko nad Wisłą możemy znaleźć charakterystyczną dla dużych rzek naturalną roślinność brzegową: od zarośli po lasy łęgowe(budowane przez wierzby, topole, jesiony). Ekosystemy te pod względem bogactwa gatunkowego flory i fauny oraz złożonej struktury uznawane są za unikatowe!

Jak pisał w „Mojej prywatnej Vistuliadzie” Wojciech Giełżyński: „Głównym gospodarzem wysp (i brzegów wiślanych) jest ptactwo. Na każdej nieprzeliczona gawiedź ciekawych mew i śmigłych rybitw. W nadrzecznych chaszczach, na łęgach nadwiślańskich, przy odludnych łachach, żyje wiele innych ptaków, nie znanych mi ani z upierzenia, ani z dźwięków, jakie wydają. Coraz to ujawnia się jakieś ćwierkające dziwactwo".

Jako uważny obserwator przyrody, jednak całkowity laik w dziedzinie ornitologii, muszę dodać, że różnorodność ptactwa gnieżdżącego się nad Wisłą zrobiła również na mnie piorunujące wrażenie. Zadziwiająca jest przede wszystkim bliskość z jakiej przeciętny nieuświadomiony ornitologicznie turysta może obserwować fruwające okazy. Nawet tak pospolite w naszym kraju jak bocian. Ale czarny bocian, którego wielokrotnie widywałem nad Wisłą to już nie lada gratka! Żeby łatwiej było prowadzić obserwację wiślanego ptactwa, wyposażyliśmy każdy jacht w profesjonalną lornetkę.
Zainteresowanych ornitologią amatorów zachęcamy przed rejsem do odwiedzenia stron internetowych poświęconych tym zagadnieniom, redagowanych przez profesjonalistów, których fragmenty publikujemy poniżej (www.przyroda.polska.pl).

Wśród lęgowych gatunków Doliny Górnej Wisły WIĘCEJ

Dolina Środkowej Wisły WIĘCEJ

W Ujściu Wisły WIĘCEJ

Relacja z rejsu Birdwtcherów po wiśle warszawskiej WIĘCEJ...