2012 – Poland Trek z belgijskim podróżnikiem Lou-Phi

2012 – Poland Trek z belgijskim podróżnikiem Lou-Phi

Współorganizujemy Wiślaną Ekspedycję Belgijskiego Podróżnika - Poland Trek 2012

Żegluga Wiślana bierze udział jako partner organizacyjny we wspaniałej wyprawie organizowanej przez belgijskiego badacza i podróżnika – Louis-Philippe Lonce’a - Ekspedycji Poland Trek 2012. Chce on pieszo, pontonem i kajakiem jako pierwszy człowiek pokonać w ciągu 3 tygodni trasę od południowej granicy Polski na Rysach, przez Baranią Górę, następnie Wisłą aż do ujścia do Bałtyku. Nasz jacht będzie płynął razem z kajakarzem, stanowiąc zaplecze techniczne i logistyczne wyprawy. Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu w nawigowaniu po Wiśle bierzemy aktywnie udział w planowaniu trasy i organizacji przepraw przez trudną o tej porze roku, prawie "suchą" rzekę, pomagamy w realizacji celów i zadań stawianych przez organizatorów. Poniżej skrót info, więcej na www.polandtrek.com

Poland Trek - Jednoosobowa podróż od Tatr do Bałtyku 

Ze szczytu gór do morza: Pierwsza wyprawa na świecie. 

7 maja 2012 roku, belgijski badacz i podróżnik Louis-Philipppe Loncke rozpocznie, jako pierwszy na świecie, wyprawę mającą na celu przemierzenie Polski od jej najwyższego szczytu gór do Morza Bałtyckiego. 

Pokonanie tej 1200 kilometrowej trasy będzie wymagało zastosowania różnych technik przemieszczania się. Louis-Philippe będzie musiał w pojedynkę przejść pieszo górski odcinek o długości 150 km, pokonać odległość 50 km przy użyciu pontonu raftingowego i przepłynąć kajakiem pozostałe 1000 kilometrów trasy. W ciągu tej czterotygodniowej wyprawy okoliczni mieszkańcy są zaproszeni do jednodniowego towarzyszenia Louisowi w jego rajdzie górskim lub spływie kajakowym. 

Wyprawa rozpocznie się wspinaczką na Rysy. Kolejny etap przedsięwzięcia to wędrówka na północny zachód przez Tatry na Baranią Górę (1220 m), gdzie znajduje się źródło Wisły, najdłuższej rzeki w Polsce i jednej z ostatnich dzikich rzek w Europie. Następnie trzeba będzie przemierzyć Wisłę na całej jej długości, tj. 1047 km, by dotrzeć do Gdańska i Morza Bałtyckiego. Osiągnięcie celu planowane jest na około 2 czerwca bieżącego roku. 

By sprostać zadaniu Louis będzie musiał przez okres czterech tygodni, niosąc swój sprzęt i zapasy, wykonać każdego dnia wysiłek porównywalny do maratonu. Wyzwaniem dla niego będzie utrzymanie tempa postępu dziennego w wymiarze 15 godzin, podczas gdy jego ciało i umysł będą bezustannie narażone na obciążęnie i stres. Co wieczór będzie musiał też rozbijać swój obóz i przygotowywać posiłek. Bardzo liczy na zainteresowanie lokalnej społeczności jego projektem i z radością oczekuje spotkań z miejscową ludnością, by móc poznać jej styl życia i zwyczaje. 

Louis-Philippe Loncke Urodzony w 1977 roku w Belgii Louis-Philippe Loncke jest wszechstronnym badaczem i poszukiwaczem przygód. Lubi stawiać sobie wyzwania bycia pierwszym na świecie w podejmowaniu wypraw w przeróżne rejony globu, przy zastosowaniu wyszukanych sposobów ich realizacji. 

W wieku 27 lat, Louis-Philippe nie miał pojęcia o świecie przygody, dopóki zafascynowany pasją nurkowania nie wyjechał w roczną podróż po Oceanii. To w Australii po raz pierwszy zetknął się z filmem poświęconym jednoosobowej i samodzielnej przeprawie przez pustynię. Jeszcze wtedy nie wyobrażał sobie, że dwa lata później będzie robił to samo. Przemierzając dzikie tereny Tasmanii przez 7 tygodni, zyskał uznanie tamtejszej ludności. Pomimo że wyprawę zakończył kompletnie wyczerpany, to właśnie dzięki niej wyrobił w sobie silną wolę oraz nauczył się pozytywnego myślenia. 

W 2008 roku zadziwił australijskie mass-media, stając się pierwszą osobą, która przemierzyła całowicie samodzielnie pustynie Simpson Desert, najbardziej suche miejsce w Australii. Od 2009 roku, odbył kilka ekspedycji w dolinie Everest, w Islandii i Australii, jako pierwszy na świecie lub działając w celach charytatywnych i związanych z ochroną środowiska podkreślając rolę wody w przyrodzie i życiu. W 2011 r. wziął 1-godzinną lekcję kajaku i już tydzień później rozpoczął 600- kilometrową wyprawę kajakiem dookoła Belgii pokazując piękno tego kraju i alarmując o zjawisku zanieczyszczenia wód. 

Louis-Philippe stał się jednym z najbardziej szanowanych podróżników swojego pokolenia.Jego umiejętność przygotowania wyprawy w krótkim czasie, kontynuując jednocześnie pracę zawodową zaskakuje nawet weteranów podróży odkrywczych. Jego pasja do przygody wykracza poza jego własne osiągnięcia. Dlatego też podróżuje po całej Europie by spotykać innych poszukiwaczy przygód, dzielić się z nimi doświadczeniami, nawiązywać kontakty i omawiać nowe projekty. 

Dane dotyczące wyprawy: 
- 1200 km Całkowity dystans
- 150 km Piesza przeprawa przez góry
- 50 km Na pontonie raftingowym
- 1000 km Spływ kajakowy
- 1200 km/28 dni = 42 km/dzień
- 11 kg oczekiwana utrata masy ciała
- 3500 kalorii średnie dzienne spożycie energii

Więcej informacji na temat Louis-Philippa w języku polskim: http://pl.wikipedia.org/wiki/Louis-Philippe_Loncke 

In English:

http://www.louis-philippe-loncke.com/

Sponsor Medialny: National Geographic Polska